Po Stvarno pravnem zakoniku je nepremičnina prostorsko odmerjen del zemeljske površine, skupaj z vsemi sestavinami. Zakon o evidentiranju nepremičnin povzema definicijo nepremičnine kot zemljišče s pripadajočimi sestavinami, pri čemer definira zemljišče kot zemljiško parcelo, ki je evidentirana v zemljiškem katastru, pripadajoče sestavine zemljišč pa so stavbe in deli stavb, ki so evidentirani v katastru stavb. V registru nepremičnin kot večnamenski zbirki podatkov o nepremičninah na območju RS so v skladu z definicijo nepremičnine zbrane vse nepremičnine, katerim so pripisani podatki o dejanskem stanju teh nepremičnin.
Sestavine nepremičnine so:
Osnovni identifikator posamezne sestavine nepremičnine je lahko:
Podatki o nepremičninah so dostopni preko javnega vpogleda na vstopni strani, ki je dosegljiv preko vstopnega prostorskega portala http://www.e-prostor.gov.si/. Možen je vpogled v podatke, ki jih vodi Geodetska uprava Republike Slovenije v zemljiškem katastru, katastru stavb, registru nepremičnin, registru prostorskih enot in zbirnem katastru gospodarske javne infrastrukture. Podatke o nepremičninah lahko dobi lastnik nepremičnine za svoje lastne nepremičnine v obliki potrdil v skladu z Pravilnikom o vrstah in vsebini potrdil iz zbirk geodetskih podatkov ter o načinu izkazovanja podatkov (Ur.l. RS št. 69/2012). Potrdila lahko izdajajo pristojne organizacije (GURS, državni organi, notarji, geodetska podjetja).
Posplošene tržne vrednosti nepremičnin, ki bodo uporabljene kot osnova za davek na nepremičnine, so izračunane z uporabo modelov množičnega vrednotenja nepremičnin, ki jih določa Uredba o določitvi modelov vrednotenja nepremičnin (Ur.l. RS, št. 95/2011) ter indeksov vrednosti, ki jih določa Uredba o določitvi indeksov vrednosti nepremičnin (Ur.l. RS, št. 79/2013).
Modeli množičnega vrednotenja nepremičnin temeljijo na podatkih o ponudbi in povpraševanju na trgu nepremičnin v Sloveniji. Kateri model vrednotenja je uporabljen za določitev vrednosti posamezne nepremičnine, je odvisno od uporabe nepremičnine (hiša, garaža, njiva, gozd, voda…) – vir tega podatka je dejanska in namenska raba zemljišč ter dejanska raba delov stavb, vodena v Registru nepremičnin.
Dobljena posplošena vrednost nepremičnine se do ponovne določitve modelov vrednotenja razmeram na trgu prilagajo prek indeksov vrednosti nepremičnin. Le-ti odražajo spremembo vrednosti nepremičnin glede na gibanje cen nepremičnin. Indeksi vrednosti so določeni po vrednostnih conah za posamezen model vrednotenja nepremičnin.
Podatki o lastništvu se za nepremičnine, ki so vpisane v zemljiško knjigo, urejajo v zemljiški knjigi. V primerih kadar so posamezne nepremičnine vpisane samo v register nepremičnin ali če dejanski lastnik še ni vpisan v zemljiško knjigo, se lahko spremeni lastništvo z ustreznimi listinami (npr. overjena pogodba) na geodetski upravi. Če oseba spremeni ime/priimek ali če podjetje spremeni naziv in so v zemljiški knjigi ali v registru nepremičnin vpisane pravilne EMŠO ali MŠ, se bodo podatki o imenu in priimku osebe oz. nazivu podjetja osvežili avtomatsko. V tem primeru spreminjanje podatkov ni potrebno.
Če prejemnik obvestila o informativnem izračunu davka ugotovi, da podatki ne odražajo dejanskega stanja v naravi, lahko nove in spremenjene podatke posreduje v Register nepremičnin na načine:
Podatke že danes lahko uredite:
Tovrstne podatke je potrebno sporočiti v Evidenco trga nepremičnin (ETN), ki jo vodi GURS. Za najemni posel, o katerem je potrebno poročati v ETN se šteje:
Zavezanci za poročanje o najemnih poslih so:
Fizične osebe lahko podatke sporočijo preko spletne aplikacije ETN. Za dostop in uporabo aplikacije se je potrebno registrirati z veljavnim digitalnim potrdilom, izdanim v Sloveniji (SIGEN-CA, SIGOV-CA, AC-NLB, HALCOM-CA, POŠTA®CA). Lahko pa podatke sporočijo tudi fizično z obrazcem, ki ga pošljejo po pošti. Obrazec lahko dobijo na spletnih straneh GURS.
Pravne osebe lahko o najemnih in kupoprodajnih poslih poročajo samo prek omenjene aplikacije.